E enjte, 30 Qershor, 2022
spot_img

Mediumet serbe e cilësojnë skandal rastin e tifozit me Xherdan Shaqirin

- Advertisment -spot_img

Mediumet në Serbi kanë reaguar ndaj rastit kur një person ia ka veshur xhaketën me emblemë të UÇK-së futbollistit shqiptar Xherdan Shaqiri, derisa ai po intervistohej pas ndeshjes eliminatore për Botërorin 2022 të zhvilluar të shtunën mbrëma kundër Irlandës së Veriut.

Zvicra fitoi 2:0.

Shaqiri u hutua kur një person ia vendosi xhaketën mbi shpatulla dhe pasi e vuri re emblemën ai e hoqi dhe e mbajti në dorë, ndërsa buzëqeshi.

Gazeta serbe “Kurir” ka thënë se është skandaloze dhe ka shtruar pyetjen se edhe sa do të tolerojë UEFA “këtë marrëzi”.

E neveritshme. Natyrisht se ky është një abuzim, një ndërhyrje e rëndë e politikës në sport

Gazeta serbe: “Kurir”

Gazeta ka kërkuar pasoja strikte, duke i bërë thirrje UEFA-s ta dënojë edhe Federatën e Futbollit të Zvicrës.

“Tash UEFA duhet të reagojë ashpër dhe të ndëshkojë Federatën Zvicerane të Futbollit, e cila lejoi këtë skenë skandaloze, pasi padyshim nuk e siguroi mirë stadiumin”, ka shkruar Kurir.

Lexo edhe: Një tifoz e ka pësuar pasi ia veshi Shaqirit xhaketën me emblemën e UÇK-së

Madje “Kurir” ka postuar edhe një foto të Shaqirit gjatë festimit duke e bërë me duar shqiponjën me dy krerë, pasi shënoi golin e fitores në ndeshjen në Botërorin 2018 kundër Serbisë. Shaqiri e Granit Xhaka shënuan golat atëbotë, ndërsa Zvicra triumfoi 2:1.

Shaqiri realizoi në momentet e fundit.

Xherdan Shaqiri duke festuar golin kundër Serbisë

Edhe Xhaka kur kishte shënuar gol kishte festuar me shqiponjë.

Granit Xhaka duke festuar golin kundër Serbisë.

Artikuj të ngjashëm