E shtunë, 3 Dhjetor, 2022
spot_img

Kuka: Përfshirja e sportistëve elitarë në Ministri të Mbrojtjes dhe të Brendshme është praktikë që duhet filluar edhe në Kosovë

- Advertisment -spot_img

Trajneri i xhudos, Driton Kuka, ka kërkuar që edhe Kosova të fillojë praktikën e njëjtë si Shqipëria për përfshirjen e sportistëve elitarë në Ministri të Mbrojtjes dhe të Brendshme.

Reagimi i Kukës vjen pasi Qeveria e Shqipërisë vendosi t’i fusë në Forcat e Armatosura Shqiptare dy medalistet e arta të xhudos kosovare, Nora Gjakovën dhe Distria Krasniqin.

Përfshirja në strukturat e Forcave Armatosura të Republikës së Shqipërisë, e dy kampioneve olimpike të Kosovës, Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi. Ministria e Mbrojtjes do të krijojë Njësinë Speciale të Kampionëve, të cilët do të kontribuojnë në edukimin fizik e psikologjik të trupave dhe do kenë pagë e më tej pension të veçantë, si anëtarë nderi të ushtrisë’. Përfshirja e sportistëve elitarë në Ministri të Mbrojtjes dhe të Brendshme është praktikë që duhet filluar edhe në Kosovë

ka shkruar Kuka në Facebook.

Artikuj të ngjashëm