E diel, 27 Nëntor, 2022
spot_img

Kosova merr pozitën më të lartë në histori në FIFA

- Advertisment -spot_img

Kombëtarja e Kosovës ka arritur një ngritje historike në ranglistën botërore të FIFA-s.

Pas publikimit të renditjeve më të reja që u bë gjatë ditës së sotme, e enjte, shihet se ekipi ynë kombëtar ndodhet në vendin e njëqind e nëntë [109].

Edhe pse, as kjo nuk reflekton pozitën e saj reale.

Lexo edhe: Bashkimi Evropian dërgon 22 vëzhgues afatgjatë për zgjedhjet lokale

Kjo rritje e kombëtares dardane vjen kryesisht falë fitores kundër Gjeorgjisë dhe barazimit me Greqinë në ndeshjet kualifikuese për Kupën e Botës 2022 në shtator.

Nga ndeshjet e shtatorit, Kosova i fitoi 17 pikë të reja, të cilat e ngritin atë gjashtë pozita më lartë në renditjen e re të FIFA-s.

/Observeri/

Artikuj të ngjashëm