E shtunë, 24 Shtator, 2022
spot_img

Zaev tha se nuk e ka opinionin e njëjtë me Kurtin sa i përket “Open Balkan”, sidoqoftë kjo nuk ndalon marrëveshjen mes dy shteteve

- Advertisment -spot_img

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev në konferencën për media pas mbledhjes së dy qeverive ka thënë se me kryeministrin Kurti nuk e ndajnë opinionin e njëjtë për “Open Balkan”

Kjo sipas Zaev nuk e pengon në bashkëpunimin ndërshtetëror, ndërkaq kryeministri Kurti tha se Kosova mbështet iniciativat rajonale që kanë BE-në brenda tyre.

Sa i përket “Open Balkan”, kemi opinione të ndryshme por kjo nuk na pengon në bashkëpunimin bilateral mes dy vendeve. Unë mund të them se Kosova është e pavarur dhe i ka qëndrimet e veta.

Zoran Zaev – Kryeministër i Maqedonisë së Veriut

Për iniciativën “Ballkani i Hapur”, Kryeministri Kurti ripërsëriti atë që tha në Tiranë para dy ditësh, se iniciativat rajonale që kanë BE-në brenda përkrahen nga Kosova.

Ne dëshirojmë sa më shumë bashkëpunim dhe zbatim të marrëveshjeve në aspektin bilateral me Maqedoninë e Veriut, jemi të orientuar kah e ardhmja e për neve e ardhmja është Bashkimi Evropian. Pra BE është fati ynë, anda edhe si republikë e Kosovës ne i mbështesim iniciativat rajonale që janë nga Bashkimi Evropian . Asnjëra nga marrëveshjet e nënshkruara nuk mund të cenohen në zbatim pavarësisht dallimeve që mund të kemi.

Albin Kurti – Kryeministër i Kosovës

Kryeministri Kurti tutje foli edhe për marrëveshjet e nënshkruara mes dy qeverive.

Mbajtëm mbledhjen e përbashkët e cila është shprehje e vullnetit për të shënuar një etapë të re të bashkëpunimit të ndërsjellë. Deri tani kemi pasur 42 marrëveshje, sot nënshkruam 11 marrëveshje bashkëpunimi në ekonomi, bujqësi, turizëm, siguri, kontrollin e transportit hekurudhor, lidhjen e Brezovicës me Kodrën e Diellit, bashkëpunimi ndërkufitar.

Përfundoi Kurti

/observeri/

Lexo edhe: FSK-ja shkon në Mbretërinë e Bashkuar për garën “Cambrian Patrol 21”

Artikuj të ngjashëm