E martë, 17 Maj, 2022
spot_img

VV-ja nga Zvicra gati për Prishtinë: 5 ditë para zgjedhjeve në Kosovë, mbushet aeroplani i parë!

- Advertisment -spot_img

Mobilizim i vërtetë i diasporës shqiptare, sidomos nga Zvicra për të votuar me 14 nentor të këtij viti, mobilizm ky që na përkujton 14 shkurtin. Ne Zvicer janë dhjetra pika të VV-së. Shtabi i Pikës Obersse-St.Gallen që po organizone fluturimin me 13 nentor njoftojne mergimtaret se “aeroplani eshte mbushur plotë, nuk ka më vend!”

Këshilli organizativ i fluturimit me aeroplanë me 13 nëntor në rundin e dytë te balotazhit pêr udhtimin për Prishtinë, Pika Obersee-SG e LVV e Qendres në Zvicër, në perberje të Kryetarit të Pikës Ilmi Cakolli, Naim Avduli aktivist dhe donatore, Kushtrim Berisha deputet i SP në kantonin e Schwyz, Argjend Shehu nga departamenti i aktiviteteve dhe logjistikës dhe Fatime Graiçevci e Shpresa Rrahmoni-Ida nga gruaja aktiviste kanë përmbyllur me sukseses realizimit të udhtimit duke e mbushur aeroplanin plote me mërgmitare (aktivist e aneëtare të LVV) për te shkuar drejt Prishtinës me kryer obligimin, për te votuar si si qytetar pro kandidatëve në 12 komuna ku LVV është në balotazh…

Aktivistet e VV me seli ne St.Gallen, kane thënë sot për gazetën zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kryetari i pikës Ilmi Cakolli falenderoi donatorët për fluturimin me 13 nëntor.

Ai konsideron këtë mbështetje e mërgatës nda LVV-së.

Është sakrificë e kushtushme duke paguar biletat minimale duke falenderuar donatoreve qe po e ndihmun këtë fluturim me 13 nentor. Edhe ma tutje mergatës i mohohet, me ligje ekzistuse votimi në ambasada e konzulata te Kosovës krejt kjo për mos marrveshjet politike që kanë partit pilitike, e gjitha bashkë të tëra thirren në emër të mërgatës e jemi më mërgatën. Për të bërë ndryshimin duhet te votohet LVV në 12 komuna ku është balotazh. Kosove pritna! Po vjen diaspora serish! Gjate uikendit te fundit u nisen aeroplanet e pare drejte Kosoves te mbushur “shpic” me mergimtare per te votuar me 14 nentor.Deri te dielen e ardhshme do te jene edhe 32 fluturime drejt Kosoves nga Gjeneva, Bazeli dhe Zurichu. Por qindra bashkatdhetar diteve ne vijim do nisem me autobuse e vetura private! Eshte kjo mbështetje e fuqishme e radhes nga mërgata për Arben Vitinë,  Alban Hysenin dhe Mimoza Kusari-Lila si dhe t’gjithë kandidatët e tjerë të Lëvizjes Vetëvendosje në gjithë Kosovën, Mërgata është gati, ne po vijmë të votojmë, fitojmë e festojmë. Me aktivistët e VV u ndame duke i lene duke kenduar: Neno moj, mos ke frike se se ke djemt dhe qikat ne Zvicër e Amerikë!

Ilmi Cakolli – Kryetar i pikës së LVV-së në Zvicër

/observeri/

Lexo edhe: Mosftesa për Kosovën nga Bideni, flet për herë të parë Kurti

Artikuj të ngjashëm