E premte, 12 Gusht, 2022
spot_img

Von der Leyen u takua sot me Vuçiq, kërkoi të gjindej zgjidhje për situatën në kufi me Kosovën

- Advertisment -spot_img

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është takuar sot me presidentin e Serbisë.

Ajo ka theksuar çështjen e dialogut, duke përmendur nevojën për gjendjen e një zgjidhjeje të qëndrueshme për situatën në pikëkalimet kuftitare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Jarinjë dhe Bërnjak.

Unë i përgëzoj hapat e ndërmarrë deri më tani në reformat dhe sundimin e ligjit. E rëndësishme për të përparuar më tej në mënyrë që Serbia të mund të anëtarësohet në BE. Gjithashtu vendimtare është të përdoret dialogu i lehtësuar nga BE-ja për ta gjetur një zgjidhje të qëndrueshme për situatën aktuale me Kosovën.

Ursula von der Leyen – Presidente e Komisionit Evropian

“Bashkëpunimi është e vetmja rrugë përpara”, theksoi presidentja e Komisionit Evropian./observeri/

Lexo edhe: UP-ja hap konkurs për pranimin e studentëve në studimet master

Artikuj të ngjashëm