E diel, 28 Nëntor, 2021
spot_img

Von Cramon: Kosova dhe Serbia pa një marrëveshje nuk do të pranohen në BE

- Advertisment -spot_img

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka thënë se Kosova dhe Serbia pa një marrëveshje gjithëpërfshirëse nuk do të pranohen në Bashkimin Evropian.

Në takimin e shtatë të Komisionit Parlamentar për Stabilizim-Asociim BE-Kosovë në Kuvendin e Kosovës, eurodeputetja tha se derisa nuk ka një marrëdhënie të qëndrueshme dhe të paqes, i tërë rajoni do të ketë ndikime të huaja për të prishur stabilitetin e BE-së.

Pa një marrëveshjes gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, pranimi në BE nuk do të ndodh për dy vendet. BE-ja duhet t’i shërbejë Kosovës dhe Serbisë për një marrëdhënie të qëndrueshme dhe të paqes. I gjithë rajoni do të vazhdojë të jetë një tokë për ndikimet huaja dhe për të prishur stabilitetin e BE-së, siç e kemi pa në Bosnje

tha ajo.

Duke u ndërlidhur me mungesën e liberalizimit të vizave për Kosovën, kryetari i delegacionit të Parlamentit Evropian, Romeo Franz, tha se Kosova e meriton dhe ka plotësuar gjitha kriteret për heqjen e regjimit të vizave.

E kuptoj shumë mirë se mund të ndiheni të lënë anash nga disa vende në BE, mirëpo në Parlamentin Evropian është një konsensus i gjerë se Kosova e meriton dhe ka nevojë për vëmendjen tonë të vazhdueshme. Kur kemi të bëjmë me liberalizimin e vizave ne jemi aleat të juaj të palëkundur, ne nuk kemi t’iu bindim për këtë, ju e dini këtë. Disa vende akoma po hezitojnë për dhënien e liberalizimit të vizave për Kosovën. Të jeni të bindur qartë për këtë se liberalizimi i vizave ka të bëjë me mbajtjen e premtimeve të BE-së, premtime këto që janë dhënë para tri vitesh

deklaroi ai.

Ndërsa, kryetarja e delegacionit të Kosovës në këtë delegacion, Mimoza Kusari-Lila, tha se Kosova e konsideron të rëndësishëm integrimin evropian.

Kosova e konsideron integrimin rajonal jo vetëm si hap të domosdoshëm drejtë integrimit në strukturat ekonomike dhe të sigurisë euro-atlantike të Evropës, por edhe si mjet për stabilitet më të madh politik dhe ekonomikë në gjithë rajonin

tha ajo.

Kurse,ish-kryeministri, tashmë deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti tha se dialogu me Serbinë nuk ka alternativë, por qëndrimet e fundit nga Serbia tregojnë se ajo nuk është çliruar nga e kaluara.

Rajoni ka nevojë për zhvillim dhe qartësi për të ardhmen evropiane. Kjo mund të arrihet vetëm me normalizim të marrëdhënieve të plotë fqinjësore. Kusht për këtë është njohja e realitetit nga gjitha vendet, marrja e përgjegjësisë për të kaluarën dhe respektimi i të drejtave të secilit. Këtë kontekst dialogu Kosovë-Serbi është mekanizmi vetëm për të normalizuar marrëdhëniet mes dy vendeve…dialogu nuk ka alternativë, për këtë pajtohemi gjithë përveç Serbisë. Edhe pse ajo është angazhuar në dialog, qëndrimet e shprehura kohë pas kohe nga zyrtar të saj tregojnë se ajo nuk është çliruara nga e kaluara

theksoi ai.

Artikuj të ngjashëm