E martë, 27 Shtator, 2022
spot_img

Vdiq në aksident trafiku karikaturisti që skicoi kokën e profetit Muhamed

- Advertisment -spot_img

Një karikaturist suedez që skicoi kokën e profetit Muhamed në trupin e një qeni ka vdekur në një aksident trafiku, sipas mediave lokale.

Lars Vilks thuhet se po udhëtonte me një makinë civile të policisë e cila u përplas me një kamion pranë qytetit Markaryd në Suedinë jugore.

Dy policë vdiqën gjithashtu dhe shoferi i kamionit pësoi lëndime. 

Vilks, 75 vjeç, jetoi nën mbrojtjen e policisë pasi iu nënshtrua kërcënimeve me vdekje pas vizatimit.

Karikatura, e botuar në vitin 2007, ofendoi shumë myslimanë që e konsiderojnë paraqitjen vizuale të profetit si blasfemi. Erdhi një vit pasi një gazetë daneze publikoi karikaturat e profetit.

Policia nuk e ka zbuluar identitetin e të vrarëve në incidentin e së dielës, por partneri i Vilks konfirmoi vdekjen e tij për gazetën Dagens Nyheter.

Karikatura shkaktoi zemërim dhe bëri që kryeministri i atëhershëm Fredrik Reinfeldt të takonte ambasadorë nga 22 vende myslimane në një përpjekje për të zbutur situatën.

Menjëherë më pas, Al-Kaeda në Irak ofroi një shpërblim prej 100,000 dollarë për vrasjen e Vilksit.

Në vitin 2015, Vilks mori pjesë në një debat mbi fjalën e lirë që ishte shënjestruar nga një sulm me armë në Kopenhagen. Ai tha se ai ishte ndoshta objektivi i sulmit, i cili vrau një regjisor filmi./observeri/

Lexo edhe: Kurti hedh poshtë akuzat e opozitës se po i dëmton marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Artikuj të ngjashëm