E mërkurë, 30 Nëntor, 2022
spot_img

Vaksina Pfizer është më shumë se 90% efektive kundër shtrimit në spital

- Advertisment -spot_img

Vaksina antiCOVID e Pfizer-BioNTech mbetet efektive në parandalimin e shtrimeve në spital për të paktën gjashtë muaj, sugjeron një studim i ri.

Studiuesit në Kaiser Permanente Kaliforni, mblodhën të dhëna nga rrjeti i kujdesit shëndetësor të kompanisë për të zbuluar se sa shpesh njerëzit e vaksinuar plotësisht dolën pozitivë me koronavirus ose ishin shtruar në spital për shkak të tij.

Ata zbuluan se vaksina Pfizer ishte 90 përqind efektive në parandalimin e shtrimeve në spital për gjashtë muajt e parë pas imunizimit të plotë.

Variantet ekzistuese gjithashtu duket se kanë pak aftësi për të anashkaluar vaksinat, përfshirë variantin Delta shumë të transmetueshëm, i cili tani është përgjegjës për pothuajse të gjitha rastet në SHBA, dhe shumë vende të tjera të botës.

Efektiviteti i vaksinës në parandalimin e infeksionit zvogëlohet ndjeshëm me kalimin e kohës, megjithatë, duke rënë deri në 47 përqind pas pesë muajsh.

Lexo edhe: Ky është reagimi i Mark Zuckerberg pas rikthimit të Facebook, Instagram dhe WhatsApp

Studimet e mëparshme kanë pasur gjetje të ngjashme në lidhje me efektivitetin e vaksinave antiCOVID në parandalimin e infeksionit dhe shtrimin në spital.

Rezultatet e studimit tregojnë se një ngritje e kohëve të fundit në rastet e përparimit mund të ketë të bëjë më pak me ndonjë faktor specifik për variantin Delta, por përkundrazi ka të bëjë me efikasitetin e vaksinave që bien me kalimin e kohës.

Këto raste përparimi janë më pak serioze, megjithëse, me vaksinën që ende tregon aftësinë për të parandaluar shtrimet në spital dhe vdekjen.

Analiza jonë specifike për variantet tregon qartë se vaksina Pfizer është efektive kundër të gjitha varianteve aktuale shqetësuese, përfshirë Delta.

Dr Luis Jodar, nënkryetar i lartë i Pfizer Vaccines, në një deklaratë.

Infeksionet COVID-19 tek njerëzit që kanë marrë dy doza vaksine ka shumë të ngjarë të jenë për shkak të zbehjes dhe jo të shkaktuara nga Delta ose variante të tjera që i shpëtojnë mbrojtjes nga vaksina.

Dailymail /Observeri/

Artikuj të ngjashëm