E shtunë, 20 Gusht, 2022
spot_img

SHSKUK-ja njofton për numrin e të hospitalizuarve në Kosovë

- Advertisment -spot_img

Në Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, në trajtim spitalor janë 139 pacientë, si pasojë e COVID-19.

Në raportet e klinikave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme, rezulton se nga 139 pacientët që po marrin trajtim mjekësor, 86 janë më oksigjeno-terapi dhe 10 në gjendje të rënduar shëndetësore, në kujdes intensiv mjekësor.

Numri i pacientëve sipas klinikave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme

 • Klinika Infektive, 28 pacientë
 • Klinika Infektive II ( Mjekësi Sportive) 10 pacientë
 • Klinika e Pulmologjisë, 27 pacientë post-covid-19
 • Mjekimi Intensiv në Klinikë Infektive, 7 pacientë
 • Spitali i Prizrenit, 8 pacientë
 • Spitali i Gjakovës, 8 pacientë
 • Spitali i Pejës, 15 pacientë
 • Spitali i Gjilanit, 9 pacientë
 • Spitali i Vushtrrisë, 1 pacient
 • Spitali i Mitrovicës, 10 pacientë
 • Spitali i Ferizajt, 17 pacientë

/observeri/

Lexo edhe: Tërmet me magnitudë 5.1 ballë i shkallës Rihter godet Kroacinë

Artikuj të ngjashëm