E premte, 7 Tetor, 2022
spot_img

ShSKUK: 10 pacientë nga Shqipëria po trajtohen me COVID-19

- Advertisment -spot_img

10 pacientë nga Shqipëria po marrin trajtim shëndetësor nga COVID-19, në kuadër të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, 5 në Spitalin e Përgjithshëm të Prizrenit dhe 5 të tjerë në kuadër të Spitalit të përgjithshëm të Gjakovës.

Në klinikat COVID-19, QKUK dhe spitalet e përgjithshme po trajtohen 88 pacientë 52 nga ta me oksigjeno-terapi dhe 3 në kujdes intensiv në gjendje të rënduar shëndetësore.

Numri i pacientëve sipas klinikave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme:

  • Klinika Infektive, 88 pacientë
  • Klinika Infektive II ( Mjekësi Sportive) 4 pacientë
  • Klinika e Pulmologjisë, 26 pacientë post-covid-19
  • Mjekimi Intensiv në Klinikë Infektive, 4 pacientë
  • Spitali i Prizrenit, 5 pacientë
  • Spitali i Gjakovës, 5 pacientë
  • Spitali i Gjilanit, 8 pacientë
  • Spitali i Mitrovicës, 6 pacientë
  • Spitali i Ferizajt, 11 pacientë

/observeri/

Lexo edhe: Çka kontrabandohet më së shumti nga Serbia

Artikuj të ngjashëm