E premte, 7 Tetor, 2022
spot_img

Sali Berisha i gëzohet vendimit të Kosovës për targat e përkohshme

- Advertisment -spot_img

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha e ka përshëndetur vendimin e Qeverisë së Kosovës për reciprocitetin me Serbinë, në çështjen e targave të veturës.

Berisha në një postim në Facebook thotë se ky reciprocitet i vendosur nga Kosova u imponua nga diskriminimi që Beogradi u bënte makinave me targa të Kosovës.

Postimi i tij i plotë:

Kosova vendosi dje reciprocitetin me Serbinë.

Të dashur miq, Republika e Kosovës vendosi dje reciprocitetin me Serbinë d.m.th makinat me targa serbe që hyjnë në Kosovë detyrohen të vendosin targë të përkohshme me afat skadimi 60 ditor që kushton euro 5 njëlloj sikundër Beogradi detyronte makinat e Kosovës që kalojnë në territorin e Serbisë.

Pas kësaj mase reciprociteti të imponuar nga diskriminimi që Beogradi u bënte makinave me targa të Kosovës që udhëtonin në territorin e Serbisë, serbët në veri të Kosovës me urdhër të Beogradit reaguan me bllokimin e rrugëve të cilat i ç’bllokoi Policia e Kosovës.

Përshëndes këtë masë të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e reciprocitetit midis vendeve të barabarta dhe dënoj reagimin destabilizues të serbomadhit Vuçiq dhe heshtjen e argatit të tij në Tiranë, Zografi bis ndaj qëndrimit të padronit të tij Vuçiq.

/observeri/

Lexo edhe: Konjufca priti në takim Elisa Spiropalin, u dakorduan për fuqizim të bashkëpunimit mes Kosovës dhe Shqipërisë

Artikuj të ngjashëm