E martë, 29 Nëntor, 2022
spot_img

Rrustemi flet për ndërtimin e banesave: Nuk duhet të lejojmë që Lipjani të bëhet Fushë Kosovë

- Advertisment -spot_img

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Lipjant, Adnan Rrustemi në Debat Pernime tha se nuk duhet të lejohet që Lipjani të bëhet Fushë Kosovë, teksa është folur për urbanizmin në këtë komunë.

Së pari duhet të fillojmë nga ajo se çfarë nuk duhet të bëhet Lipjani. Nuk duhet të lejojmë të bëhet Fushë Kosovë. Ka një lloj trendi të degradimit. Ende ka shpresë për ta penguar dhe kjo është edhe nga pikëpamje qytetare dhe jodomsdoshmërisht politike

tha ai.

Rrustemi ka shtuar se nuk është fjala vetëm për ndërtimet pa leje, por edhe ato me leje por që sipas tij nuk janë respektuar parametrat e mirëfillta urbane.

Ne duhet të shkojmë edhe me hapësira publike brenda lagjeve. Pjesën e tregut do ta shndërrojmë në hapësirë pulbike me tregt të përditshëm të gjelbër

shtoi ai.

/Kallxo/

Artikuj të ngjashëm