E hënë, 5 Dhjetor, 2022
spot_img

Rriten tensionet mes Kinës dhe Tajvanit

- Advertisment -spot_img

Marrëdhëniet ushtarake me Kinën janë më të këqijat në 40 vjetët e fundit ka thënë ministri i mbrojtjes së Tajvanit.

Chiu Kuo-cheng gjithashtu ka paralajmëruar se Kina është në gjendje të bëjë pushtim në shkallë të plotë të ishullit deri në vitin 2025.

Komentet e tij erdhën pasi Kina dërgoi një “numër rekord” avionësh ushtarakë në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit për katër ditë rresht.

Tajvani e konsideron veten një shtet sovran. Pekini, megjithatë, e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur.

Nuk ka përjashtuar përdorimin e mundshëm të forcës për të arritur bashkimin me ishullin.

Deri në vitin 2025, Kina do të sjellë koston dhe prishjen në nivelin më të ulët. Ajo ka kapacitetin tani, por nuk do të fillojë një luftë me lehtësi, duke pasur parasysh shumë gjëra të tjera.

Chiu Kuo-cheng – Ministër i Mbrojtjes në Rajvan

Ai shtoi se ekziston një rrezik real për një “zjarr të gabuar” përtej ngushticës së Tajvanit./observeri/

Lexo edhe: Posta e Kosovës sqaron rastin e ish postierit të arrestuar

Artikuj të ngjashëm