E hënë, 5 Dhjetor, 2022
spot_img

Reciprociteti për targat me Serbinë, Rama: Kosova e ngre problemin me plot të drejtë

- Advertisment -spot_img

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar pas vendosjes së reciprocitetit ndaj Serbisë për targat e automjeteve nga ana e Kosovës.

Ai në një postim në Twitter ka shkruar se Kosova ka ngritur problemin me plot të drejtë.

“Tani që problemi të zgjidhet dhe reciprociteti i targave të garantohet duhet shmangur bumerangu i ngrirjes së konfliktit në këtë pikë (siç ndodhi me tarifën 100%).Duhet që Kosova të dialogojë, Serbia të bashkëpunojë, BE të ndërmjetësojë”, shkruan Rama.

Të hënën, Qeveria e Kosovës ka vendosur masën e reciprocitetit, duke mos lejuar qarkullimin e veturave me targa të Serbisë. Veturat me këto targa, në hyrje të Kosovës duhet të marrin targa të përkohshme, njësoj siç obligohen qytetarët e Kosovës me targa RKS t’i ndërrojnë ato kur futen në Serbi.

Artikuj të ngjashëm