E shtunë, 24 Shtator, 2022
spot_img

Raporti i të shtruarve nëpër spitalet e Kosovës

- Advertisment -spot_img

Në kuadër të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, 176 pacientë janë duke marrë shërbime spitalore, si pasojë e COVID-19.

Sipas raportit të datës 4 tetor nga klinikat COVID-19, në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, nga 176 pacientët që po marrin trajtim spitalor, 122 janë nën asistim të oksigjeno-terapisë dhe 15 në gjendje të rënduar shëndetësore, në kujdes intensiv mjekësor.

Numri i pacientëve sipas klinkave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme:

 • Klinika Infektive, 36 pacientë
 • Klinika Infektive II ( Mjekësi Sportive) 14 pacientë
 • Klinika e Pulmologjisë, 22 pacientë post-covid-19
 • Mjekimi Intensiv në Klinikë Infektive, 12 pacientë
 • Spitali i Prizrenit, 7 pacientë
 • Spitali i Gjakovës, 15 pacientë
 • Spitali i Pejës, 26 pacientë
 • Spitali i Gjilanit, 12 pacientë
 • Spitali i Vushtrrisë, 2 pacientë
 • Spitali i Mitrovicës, 12 pacientë
 • Spitali i Ferizajt, 18 pacientë

/observeri/

Lexo edhe: Haradinaj kërkon dorëheqjen e Kurtit, thotë se Kurti konsideron gazin amerikan, gaz rus

Artikuj të ngjashëm