E hënë, 27 Qershor, 2022
spot_img

Raporti i SHSKUK-së për të shtrirët në spitalet e Kosovës

- Advertisment -spot_img

Në Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, trajtim mjekësor nga COVID-19, po marrin 455 pacientë.

Prej tyre 361 me oksigjeno-terapi dhe 42 në gjendje të rënduar shëndetësore në kujdes intensiv.

Numri i pacientëve sipas klinikave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme:

 • Klinika Infektive, 81 pacientë
 • Klinika Infektive II ( Mjekësi Sportive), 52 pacientë
 • Klinika e Pulmologjisë, 64 pacientë

Mjekimi Intensiv COVID-19 dhe Mjekim Intensiv në Klinikë Infektive 20 pacientë

 • Klinika e Gjinekologjisë, 1 pacient
 • Klinika e Pediatrisë, 1 pacient
 • Spitali i Prizrenit, 29 pacientë
 • Spitali i Gjakovës, 32 pacientë
 • Spitali i Pejës, 73 pacientë
 • Spitali i Gjilanit, 36 pacientë
 • Spitali i Vushtrrisë, 7 pacientë
 • Spitali i Mitrovicës, 22 pacientë
 • Spitali i Ferizajt, 37 pacientë

/observeri/

Lexo edhe: Krijuesja e AstraZeneca: Virusi nuk do të pësojë mutacione më të rënda

Artikuj të ngjashëm