E shtunë, 3 Dhjetor, 2022
spot_img

Raporti i SHSKUK-së për të hospitalizuarit në spitalet e Kosovës

- Advertisment -spot_img

Në Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës (ShSKUK) janë të spitalizuar 577 pacientë që po marrin shërbime shëndetësore.

Prej tyre 455 me oksigjeno-terapi dhe 53 në gjendje të rënduar shëndetësore në kujdes intensiv mjekësor.

Numri i pacientëve sipas klinkave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme:

 • Klinika Infektive, 91 pacientë
 • Klinika Infektive II ( Mjekësi Sportive), 46 pacientë
 • Klinika Infektive III ( Interno), 19 pacientë
 • Klinika e Pulmologjisë, 67 pacientë

Mjekimi Intensiv COVID-19 dhe Mjekim Intensiv në Klinikë Infektive 24 pacientë

 • Klinika e Gjinekologjisë, 5 pacientë
 • Klinika e Pediatrisë, 1 pacient
 • Spitali i Prizrenit, 49 pacientë
 • Spitali i Gjakovës, 52 pacientë
 • Spitali i Pejës, 93 pacientë
 • Spitali i Gjilanit, 46 pacientë
 • Spitali i Vushtrrisë, 9 pacientë
 • Spitali i Mitrovicës, 31 pacientë

/observeri/

Lexo edhe: Polici nga Policia e Kosovës u flet shqip protestuesve serb në kufi, kërkon të lirohet rruga pa ndërhyrë në protestë

Artikuj të ngjashëm