E shtunë, 3 Dhjetor, 2022
spot_img

Raporti i SHSKUK-së për të hospitalizuarit në spitalet e Kosovës

- Advertisment -spot_img

Shërbimi Spitalor Klinik e Universitar i Kosovës ka bër të ditur se bazuar në raportin e datës 13 tetor 2021, në Shërbimin Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, në trajtim janë 92 pacientë që po marrin shërbime shëndetësore nga COVID-19, prej tyre 60 me oksigjeno-terapi dhe 4 në kujdes intensiv mjekësor.

Numri i pacientëve sipas klinkave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme:

  • Klinika Infektive, 19 pacientë
  • Klinika Infektive II ( Mjekësi Sportive) 5 pacientë
  • Klinika e Pulmologjisë, 25 pacientë post-covid-19
  • Mjekimi Intensiv në Klinikë Infektive, 4 pacientë
  • Spitali i Prizrenit, 5 pacientë
  • Spitali i Gjakovës, 5 pacientë
  • Spitali i Gjilanit, 9 pacientë
  • Spitali i Mitrovicës, 8 pacientë
  • Spitali i Ferizajt, 12 pacientë

/observeri/

Lexo edhe: Shala për krizën energjetike: Kosova të mos i mbyllë sytë, të veprojë

Artikuj të ngjashëm