E enjte, 30 Qershor, 2022
spot_img

Raporti i SHSKUK-së për të hospitalizuarit në Kosovë

- Advertisment -spot_img

Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK) ka bërë të ditur se në klinikat COVID-19, në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, po trajtohen 102 pacientë.

Prej tyre, 66 me oksigjeno-terapi dhe 5 në mjekimin intensiv, në gjendje të rënduar shëndetësore.

Numri i pacientëve sipas klinikave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme:

  • Klinika Infektive, 23 pacientë
  • Klinika Infektive II ( Mjekësi Sportive) 8 pacientë
  • Klinika e Pulmologjisë, 19 pacientë post-covid-19
  • Mjekimi Intensiv në Klinikë Infektive, 3 pacientë
  • Spitali i Prizrenit, 11 pacientë
  • Spitali i Gjakovës, 4 pacientë
  • Spitali i Gjilanit, 11 pacientë
  • Spitali i Mitrovicës, 9 pacientë
  • Spitali i Ferizajt, 14 pacientë

/observeri/

Lexo edhe: Pas marrëveshjes për targa, LDK frikësohet se Qeveria mund të pranojë Asociacionin

Artikuj të ngjashëm