E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Raporti i SHSKUK-së për të hospitalizuarit në Kosovë

- Advertisment -spot_img

Në klinikat e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe spitalet e përgjithshme, në trajtim mjekësor post-COVID janë 41 pacientë, ndërkaq me COVID-19 pozitivë po trajtohen 16 pacientë.

22 pacientë me oksigjeno-terapi dhe 1 pacient po trajtohet në mjekim intensiv mjekësor në gjendje të rënduar shëndetësore.

Numri i pacientëve me COVID-19 dhe post-COVID, sipas klinikave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme:

  • Klinika Infektive, 3 pacientë
  • Klinika e Pulmologjisë, 28 pacientë post-covid-19
  • Mjekimi Intensiv në Klinikë Infektive, 2 pacientë
  • Spitali i Prizrenit, 2 pacientë
  • Spital i Pejës, 3 pacientë
  • Spitali i Gjakovës, 7 pacientë
  • Spitali i Mitrovicës, 10 pacientë
  • Spitali i Ferizajt, 2 pacientë

/observeri/

Lexo edhe: IKSHP-ja paralajmëron përkeqësim të situatës me COVID-19

Artikuj të ngjashëm