E martë, 27 Shtator, 2022
spot_img

Rama tregon nëse bisedoi me Vuçiçin për situatën në veri të Kosovës

- Advertisment -spot_img

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në konferencë në Prishtinë pas takimit me kryeministrin Albin Kurti, ka folur për “Open Ballkan”.

Rama ka ripërsëritur se “Open Ballkan” është rruga jonë e përbashkët.

Tani jam edhe më i bindur sesa që isha se Ballkani i Hapur është rruga jonë e përbashkët për të mirën tonë të përbashkët. Natyrisht se kemi mosdakordësi në këtë pikë me Albinin, por është e rëndësishme se kjo është mosdakordësi në politikë. Marrëdhëniet tona nuk ndikohen nga kjo. Themeli i dakordsisë tonë është i një natyre tjetër jo politike por kombëtare dhe vëllazërore.

Edi Rama

Lexo edhe: Albin Kurti: Do rrisim bashkëpunimin me Shqipërinë, dy vendet tona kanë mundësi për zhvillim

Ai shtoi se dashurinë për Shqipërinë nuk e ka ndarë nga dashuria për Kosovën.

Tutje Rama është pyetur nëse ka diskutuar me presidentin Aleksandar Vuçiq pas situatës së krijuar në veri të Kosovës.

Rama theksoi se nuk ka biseduar dhe se nuk ka pasur çfarë të ndërmjetësoj pasi që sipas tij Kosova në këtë pikë ka të drejtë.

Nuk kam pasur një bisedë me Vuçiqin apo siç shpesh herë miqtë e mi kosovarë thonë me vëllain tim Vuçiqin sepse nuk ka asnjë për të ndërmjetësuar këtu sepse këtu kemi të bëjmë me të drejtën dhe e drejta është me Kosovën. Ne jemi në krah me Kosovën siç është edhe i gjithë komuniteti ndërkombëtarë.

/Observeri/

Artikuj të ngjashëm