E diel, 27 Nëntor, 2022
spot_img

Tërmet me magnitudë 5.1 ballë i shkallës Rihter godet Kroacinë

- Advertisment -spot_img

Një tërmet me madhësi prej 5.1 të shkallës Rihter ka ndodhur pranë qytetit Split në bregdetin dalmat të Kroacisë të mërkurën mbrëma, sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare.

Sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare, tërmeti ndodhi rreth orës 22:00 me epiqendër rreth 40 kilometra në verilindje të Splitit.

Thellësia e tërmetit ishte pesë metra.

Një lëkundje e fortë u ndje në zonën më të gjerë të Splitit me dëshmitarë që raportuan se tërmeti ishte i fortë dhe se dridhja zgjati për disa sekonda.

Aktualisht nuk raportohet për dëme materiale apo në njerëz.

Artikuj të ngjashëm