E shtunë, 24 Shtator, 2022
spot_img

Parashikimi i motit për sot

- Advertisment -spot_img

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar për motin që pritet të mbajë sot dhe nesër në vend.

Sipas IHMK’së, të mërkurën pritet të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell, derisa riga të dobëta shiu mund të ketë vetëm në vise të larta.

Lexo edhe: Ministria e Jashtme gjermane i bën thirrje Kosovës dhe Serbisë të mos e provokojnë njëra-tjetrën

Ndërkohë, të enjten parashihet mot më i freskët dhe kryesisht i vranët, i shoqëruara me riga shiu të intensitetit të dobët deri mesatar, ndërsa në veriperëndim dhe perëndim të vendit parashihen reshje më të dendura.

Temperatura minimale do të lëvizë ndërmjet 10-11 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 20-22 gradë Celsius. Të enjten parashihet mot më i freskët dhe kryesisht i vranët, i shoqëruara me riga shiu të intensitetit të dobët deri mesatar, ndërsa në veriperëndim dhe perëndim të vendit parashihen reshje më të dendura. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 10-12 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 16-18 gradë Celsius. Do të fryjë erë kryesisht nga jugperëndimi dhe verilindja me shpejtësi 1-8 m/s.

IHMK

/observeri/

Artikuj të ngjashëm