E shtunë, 3 Dhjetor, 2022
spot_img

Pamje nga vendosja e KFOR-it në pikat kufitare Jarinjë e Bërnjak

- Advertisment -spot_img

Pjesëtarë të misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR, janë parë në pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak, në orët e hershme të mëngjesit të së shtunës.

Më 2 tetor pritet të zhbllokohen këto dy pika kufitare, të cilat kanë qenë të mbushura me kamionë dhe mjete tjera, si shenjë pakënqësie e serbëve lokalë ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për masë reciprocitetit në targat e makinave.

Lexo edhe: Pejë/ Gjendet një person pa shenja jete në katin e dytë të një shtëpie në ndërtim e sipër

Përmes një marrëveshjeje të arritur më 30 shtator mes delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësim të Bashkimit Evropian, është paraprë zhbllokimi i pikave kufitare dhe një zgjidhje e përkohshme për targat.

Pjesëtarë të KFOR-it duke shkuar në pikën kufitare në Bërnjak.
1Pjesëtarë të KFOR-it duke shkuar në pikën kufitare në Bërnjak.
Pjesëtarë të KFOR-it në Bërnjak.
2Pjesëtarë të KFOR-it në Bërnjak.
Pjesëtarë të KFOR-it duke patrulluar në Bërnjak.
3Pjesëtarë të KFOR-it duke patrulluar në Bërnjak.
Disa kamionë në Bërnjak, që kanë bllokuar rrugën disa ditë.
4Disa kamionë në Bërnjak, që kanë bllokuar rrugën disa ditë.
Pjesëtarë të KFOR-it në Bërnjak duke komunikuar me radio-lidhje.
5Pjesëtarë të KFOR-it në Bërnjak duke komunikuar me radio-lidhje.
Situata në Jarinjë në mëngjesin e së shtunës.
6Situata në Jarinjë në mëngjesin e së shtunës.
Kamionët duke u larguar nga pika kufitare në Jarinjë
7Kamionët duke u larguar nga pika kufitare në Jarinjë
Dy persona duke qëndruar afër zjarrit në Jarinjë.
8Dy persona duke qëndruar afër zjarrit në Jarinjë.
Dy pjesëtarë të KFOR-it duke biseduar me zyrtarë të Policisë së Kosovës në pikën kufitare në Jarinjë.

Artikuj të ngjashëm