E shtunë, 24 Shtator, 2022
spot_img

OBSH-ja paralajmëron vazhdimin e pandemisë edhe gjatë 2022-s

- Advertisment -spot_img

Pandemia e COVID-19 “do të vazhdojë për një vit më shumë se sa duhet”, sepse vendet më të varfra nuk po marrin vaksinat që u nevojiten, thotë Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Bruce Aylward, udhëheqës i lartë në OBSH, tha se kjo do të thoshte që kriza e Covid “mund të zvarritet lehtësisht thellë në 2022-ën”.

Më pak se 5% e popullsisë së Afrikës janë vaksinuar, krahasuar me 40% në shumicën e kontinenteve të tjera, raporton BBC.

Mbretëria e Bashkuar ka dërguar më shumë se 10 milionë vaksina në vendet në nevojë. Ajo ka premtuar një total prej 100 milion.

Aylward u bëri thirrje vendeve të pasura që të heqin dorë nga vendet e tyre për vaksinat, në mënyrë që kompanitë farmaceutike të mund t’u japin përparësi vendeve me të ardhura më të ulëta.

Mund t’ju them se nuk jemi në rrugën e duhur. Ne me të vërtetë duhet ta shpejtojmë atë ose e dini çfarë? Kjo pandemi do të vazhdojë për një vit më shumë sesa duhet.

Bruce Aylward – Infektolog

Vaksina e Njerëzve – një aleancë bamirësie – ka lëshuar shifra të reja që sugjerojnë se vetëm një në shtatë nga dozat e premtuara nga kompanitë farmaceutike dhe vendet e pasura po arrijnë destinacionet e tyre në vendet më të varfra./observeri/

Lexo edhe: Rastet aktive me COVID-19 në Kosovë

Artikuj të ngjashëm