E diel, 27 Nëntor, 2022
spot_img

Numri i të hospitalizuarve në spitalet e Kosovës

- Advertisment -spot_img

Rënie të vazhdueshme po shënon numri i pacientëve të hospitalizuar me COVID-19, në kuadër të klinikave COVID-19 në QKUK dhe spitalet e përgjithshme.

Në tërë Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, në trajtim spitalor nga COVID-19 janë 247 pacientë, 172 prej tyre me oksigjeno-terapi dhe 27 në gjendje të rënduar shëndetësore, në kujdes intensiv mjekësor.

Numri i pacientëve sipas klinikave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme

 • Klinika Infektive, 53 pacientë
 • Klinika Infektive II ( Mjekësi Sportive)25 pacientë
 • Klinika e Pulmologjisë, 30 pacientë post-covid-19
 • Mjekimi Intensiv në Klinikë Infektive, 12 pacientë
 • Spitali i Prizrenit, 14 pacientë
 • Spitali i Gjakovës, 20 pacientë
 • Spitali i Pejës, 45 pacientë
 • Spitali i Gjilanit, 14 pacientë
 • Spitali i Vushtrrisë, 2 pacientë
 • Spitali i Mitrovicës, 13 pacientë
 • Spitali i Ferizajt, 19 pacientë

/observeri/

Lexo edhe: Përleshje masive në burg të Ekuadorit, vdesin mbi 100 persona

Artikuj të ngjashëm