E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Njoftimi i SHSKUK-së për të hospitalizuarit në Kosovë

- Advertisment -spot_img

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se aktualisht trajtim mjekësorë për COVID-19,  janë duke marrë 60 pacientë, ky numër është në nivel të Qendrës Klinike dhe Universitare dhe spitaleve të tjera të përgjithshme.

E në kuadër të tyre sipas ShSKUK-së, 29 pacientë janë me oksigjeno-terapi dhe 3 të tjerë në gjendje më të rëndë pra në kujdes intensiv.

Numri i pacientëve sipas klinkave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme:

  • Klinika Infektive, 7 pacientë
  • Klinika e Pulmologjisë, 27 pacientë post-covid-19
  • Mjekimi Intensiv në Klinikë Infektive, 1 pacient
  • Spital i Pejës, 4 pacientë
  • Spitali i Gjakovës, 10 pacientë
  • Spitali i Mitrovicës, 9 pacientë
  • Spitali i Ferizajt, 2 pacientë

/observeri/

Lexo edhe: Gjendet i vdekur 41-vjeçari nga Kaçaniku që kishte dalë për të mbledhë kërpudha në mal

Artikuj të ngjashëm