E shtunë, 20 Gusht, 2022
spot_img

Njoftimi i SHSKUK-së për pacientët e shtrirë nëpër spitalet e Kosovës

- Advertisment -spot_img

ShSKUK thotë se vazhdon të bie numri i pacientëve që janë të shtrirë në klinikat COVID dhe spitalet e përgjithshme.

Bazuar në raportet e dërguara nga klinikat Covid-19 në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, në trajtim mjekësor janë 960 pacientë, prej tyre 846 me Covid-19 pozitivë, 818 me oksigjeno-terapi dhe 56 në kujdes intensive, në gjendje të rënduar shëndetësore.

Numri i pacientëve të shtrirë në klinika dhe spitale:

 • Klinika Infektive, 95 pacientë
 • Klinika Infektive II ( Mjekësi Sportive), 88 pacientë
 • Klinika Infektive III ( Interno), 58 pacientë
 • Klinika e Pulmologjisë, 84 pacientë

Mjekimi Intensiv COVID-19 dhe Mjekim Intensiv në Klinikë Infektive 21 pacientë

 • Klinika e Gjinekologjisë, 14 pacientë
 • Klinika e Pediatrisë, 3 pacientë
 • Spitali i Prizrenit, 131 pacientë
 • Spitali i Gjakovës, 73 pacientë
 • Spitali i Pejës, 169 pacientë
 • Spitali i Gjilanit, 85 pacientë
 • Spitali i Vushtrrisë, 17 pacientë
 • Spitali i Mitrovicës, 50 pacientë
 • Spitali i Ferizajt, 71 pacientë

/observeri/

Lexo edhe: Sekretari gjerman thotë se do të jetë e nevojshme të bëhen edhe kompromise të dhimbshme në dialogun Kosovë – Serbi

Artikuj të ngjashëm