E martë, 27 Shtator, 2022
spot_img

Nga e hëna në Maqedoni fillon vaksinimi me dozën e tretë

- Advertisment -spot_img

Nga dita e hënë në Maqedoni dozën e tretë të vaksinë kundër coronavirusit do ta pranojnë qytetarët mbi 60 vjet, punonjësit shëndetësor dhe pacientët me sëmundje serioze imunologjike.

Një rekomandim të tillë e dha Komiteti për Imunizim.

Lexo edhe: Si i komenton Erdogan marrëdhëniet me SHBA-në ?

Të gjithë qytetarët që kanë pranuar dozën e dytë në momentin kur do të kalojnë gjashtë muaj do të marrin mesazh se do të mund ta marrin dozën e tretë. Nuk ka nevojë të dilet jashtë për dozën e tretë të vaksinës. Japim rekomandime në bazë të përvojave të vendeve të tjera dhe institucioneve ndërkombëtare se cilët janë ata persona që do të duhet të vaksinohen.

Filipçe.

Ndryshe, deri tani janë aplikuar gjithsej 1.482.287 doza të vaksinës, ndërsa 703.878 qytetarë janë rivaksinuar.

/Observeri/

Artikuj të ngjashëm