E shtunë, 24 Shtator, 2022
spot_img

NATO zotohet për zbatimin e marrëveshjes për targat, Stoltenberg takon nesër Miroslav Lajçakun

- Advertisment -spot_img

Pas arritjes së marrëveshjes sot mes Kosovës e Serbisë në lidhje me targat, gjatë ditës së nesërme do të takohen Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg më Përfaqësuesin Special të BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak.

Në një komunikatë për media, zëdhënesja e NATO-s, Oana Lungescu, ka thënë se e mirëpresin marrëveshjen mes dy palëve teksa ka shtuar se KFOR-i do të luaj rol kyç në zbatimin e saj.

Misioni i KFOR-it i udhëhequr nga NATO do të luajë rol kyç për të siguruar zbatimin efektiv të marrëveshjes, në përputhje me Rezolutën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara 1244 të vitit 1999 që mandaton KFOR-in të sigurojë një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë.

Lexo edhe: Edhe ky shtet heq kufizimet e pandemisë

Tutje, në këtë komunikatë thuhet se NATO vazhdon ta mbështesë dialogun Kosovë – Serbi të lehtësuar nga Bashkimi Evropian dhe përpjekjet tjera që synojnë normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve.

Kujtojmë se në marrëveshjen e arritur sot, forcat e Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës të vendosura në pikat 1 dhe 31 do të largohen së bashku me barrikadat e vendosura nga ana e serbëve  në rrugët që të çojnë në këto pika kufitare.

/Observeri/

Artikuj të ngjashëm