E diel, 27 Nëntor, 2022
spot_img

Moti për javën e fundit të shtatorit në Kosovë

- Advertisment -spot_img

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës përmes një njoftimi ka bërë të ditur se java e fundit e muajit shtator do të vijoj me kushte të ndryshueshme meteorologjike, shkruan Observeri.

Kjo situatë vije si pasojë e ndryshimit të fushave barike dhe elementeve tjera meteorologjike. Do të ketë vranësira të dendura të cilat nga dita e marte do të krijojnë kushte për reshje shiu dhe shkarkime rrufesh.

Lexo edhe: Këto janë të gjitha masat që hyjnë në fuqi sot

Reshjet do të vazhdojnë kohë pas kohe deri ditën e premte me intensitet të ndryshueshëm, ku më pas do të ketë ngritje të lehta të temperaturave. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 8-11 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 18-28 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga verilindja dhe jugperëndimi me shpejtësi 1-8m/s”.

IHMK

/Observeri/

Artikuj të ngjashëm