E diel, 25 Shtator, 2022
spot_img

Mjekët me karton të kuq protestojnë për trajtim më dinjitoz nga institucionet

- Advertisment -spot_img

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës (FSSHK), gjatë së premtes ka mbajtur dy protesta, para ministrisë së Shëndetësisë dhe para Qeverisë së Kosovës.

Kërkesat e Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës për institucionet qendrore sipas kryetarit Blerim Syla janë Ligji mbi Pagat dhe shtesat mbi pagë bazuar në Ligjin për luftimin dhe parandalimin e pandemisë.

Në mënyrë simbolike ata kanë ngritur lartë kartë të kuq në drejtim të institucioneve.

Përderisa paradite protesta është mbajtur para MSh-së duke kërkuar vazhdimi i dialogut social dhe nxjerrja e udhëzimit administrativë për shtesat mbi pagë të bazuar në Ligjin për luftimin dhe parandalimin e pandemisë.

Mjekët e kanë kritikuar ministrin Arben Vitia se i ka injoruar vazhdimisht./observeri/

Lexo edhe: Kryetari i Sindikatës së Mjekëve thotë se Vitia ka injoruar çdo mjek dhe infermier

Artikuj të ngjashëm