E mërkurë, 30 Nëntor, 2022
spot_img

Me 30 shtator riatdhesohen viktimat e Masakrës së Rrezallës nga varreza në Kizhevak

- Advertisment -spot_img

Viktimat e Masakrës së Rrezallës të zhvarrosura nga varreza masive në Kizhevak, Serbi, do të riatdhesohen në Republikën e Kosovës më 30 Shtator 2021.

Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur njofton se me 30 shtator do të riatdhesohen eshtrat e viktimave të masakrës së Rrezallës.

Postimi i plotë:

Komisioni Qeveritar i Republikës së Kosovës për Persona të Zhdukur, në koordinim me familjet, në vazhdimësi ka kërkuar që riatdhesimi i këtyre eshtrave të ndodhë sa më parë.

Bazuar në raportet e identifikimit, eshtrat e zhvarrosura në Kizhevak iu përkasin shtatë identifikimeve të reja të nga masakra e Rrezallës si dhe dy ribashkimeve me eshtrat e zhvarrosura vite më parë nga varreza masive në Rudnicë, të Rashkës, Serbi.

Riatdhesimi i mbetjeve mortore të viktimave do të realizohet në bashkëpunim me përkrahjen e familjeve, Institutit të Mjekësisë Ligjore, Policisë së Kosovës – Sektorit për Krime Lufte , Ministrisë së Mbrojtjes dhe Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq.

/observeri/

Lexo edhe: Kosova e kalon edhe Kroacinë me përqindjen e personave të vaksinuar me një dozë

Artikuj të ngjashëm