E premte, 12 Gusht, 2022
spot_img

Lindita Nikolla zgjidhet kryetare e Kuvendit të Shqipërisë

- Advertisment -spot_img

Me 79 vota pro dhe 4 vota kundër, Lindita Nikolla u zgjodh sot kryetare Kuvendi të Shqipërisë.

Në votim morën pjesë 137 deputetë. Tre deputë bojkuan, ndërsa 83 vota u shpallën të pavlefshme.

Kryetari Lulzim Basha dhe deputetët e PD-së i grisën fletët në shenjë demostrative.

Në kundërpërgjigje të gjestit të opozitës, kryeministri Rama i mblodhi fletët e grisura duke i futur në një qese. Ai votoi me qesen në dorë. Ndryshe nga PD, LSI nuk i grisi fletët.

Gjatë fjalimit të kryeparlamentares së re, deputetët opozitarë lëshuan sallën.

Artikuj të ngjashëm