E martë, 27 Shtator, 2022
spot_img

Lajçak ndahet i kënaqur me takimet me opozitën në Kosovë

- Advertisment -spot_img

Miroslav Lajçak, i dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, tha se takimet me partitë opozitare kanë qenë konstruktive.

Pas takimit me të parin e AAK-së, Ramush Haradinaj, Lajçak tha se ka kërkuar mbështetjen e tyre në procesin e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit.

Kërkova për mbështetje të dialogut, pasi arritja e një marrëveshje përfundimtare është në të mirën e Kosovës. Partitë opozitare kanë eksperiencë në dialogun, dhe për mua ishte e rëndësishme të dëgjojë mendimin e tyre. Po ashtu besoj që do të jenë konstruktiv. I konsiderojë këto takime shumë të rëndësishme dhe jam i kënaqur me rezultatet.

Miroslav Lajçak – I dërguari special i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi

Gjatë ditës së sotme, Lajçak është takuar edhe me kreun e PDK-së, atë të LDK-së, e kryeparlamentarin, Glauk Konjufca dhe shefin e grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahirin./observeri/

Lexo edhe: Nënshkruhen 11 marrëveshje mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

Artikuj të ngjashëm