E hënë, 23 Maj, 2022
spot_img

Ky është numri i fletëvotimeve për zgjedhjet lokale

- Advertisment -spot_img

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka miratuar numrin e fletëvotimeve që do të shtypen për zgjedhjet lokale.

Në ditën e zgjedhjeve, më 17 tetor do të jenë në dispozicion 1 milion e 698 mijë e 600 fletëvotime për kandidatët për kryetar të komunave, e njëjta do të jenë edhe për asambletë komunale.

Lexo edhe: Për sa ditë mbeti fushata zgjedhore për zgjedhjet lokale ?/ KQZ-ja thirrje subjekteve për respektimin e masave

Ani pse numri i qytetarëve që kanë të drejtë vote është 1 milion e 885 mijë, KQZ ka shtypur 186 mijë e 848 fletëvotime më pak se votues apo në përqindje 9,91 % dhe kjo është një praktikë e ndjekur edhe në proceset e kaluara zgjedhore.

Ndërkohë që në mbledhjen e sotme, kryesuesi i KQZ-së, Kreshnik Radoniqi bëri tha se fushata zgjedhore do të filloj më 16 shtator ashtu edhe siç ishte paraparë.

/Observeri/

Artikuj të ngjashëm