E diel, 27 Nëntor, 2022
spot_img

Ky është numri i dozave të vaksinës kundër Covid-19 të administruara në Turqi

- Advertisment -spot_img

Turqia ka administruar mbi 109,92 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19 që kur nisi fushatën e vaksinimit masiv në janar.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, rreth 53,94 milionë njerëz kanë marrë dozën e tyre të parë, ndërsa mbi 44,75 milionë janë vaksinuar tërësisht, shkruan Anadolu.

Lexo edhe: Largohet kamioni i fundit i serbëve nga Jarinja/ KFOR monitoron situatën me helikopter

Turqia po administron gjithashtu doza të treta përforcuese të vaksinës kundër COVID-19, dhe deri më tani janë dhënë mbi 10,44 milionë doza të tilla.

Deri më tani, mbi 86,9 përqind e popullsisë së rritur kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës.

/Observeri/

Artikuj të ngjashëm