E hënë, 23 Maj, 2022
spot_img

Kurti në Slloveni: BE bëri padrejtësi ndaj Kosovës për vizat

- Advertisment -spot_img

Kryeminisri i Kosovës Albin Kurti, pas arritjes në Bërdo të Sllovenisë, ku po mbahet samiti BE-Ballkani Perëndimor, është prononcuar për media.

Ai përsëriti BE-ja i ka bërë një padrejtësi të madhe Kosovës për mosliberalizimin e vizave, megjithatë ai tha se mbetet me shpresë se Unioni do të mbajë fjalën e dhënë.

Komisioni Evropian për të dytën herë rekomandoi liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës dhe është bërë një padrejtësi e madhe ndaj qytetarëve tonë që vuajtën shumë.

Lexo edhe: Rrahje mes tre personave në Xërxë të Rahovecit

Ne jemi me shpresë që ky samit do të bëjë BE-në të qëndrojë besnike në thelbin e saj dhe ky është zgjerimi.

Kryeministri Kurti gjithashtu ka folur edhe për pesëshen mosnjohëse të BE-së, të cilat i ftoi t’i bashkohen vendeve të tjera të BE-së dhe ta njohin pavarësinë e Kosovës.

/Observeri/

Artikuj të ngjashëm