E diel, 25 Shtator, 2022
spot_img

Kryhet një operacion i rrallë dhe sfidues në QKUK

- Advertisment -spot_img

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës përmes një postimi në facebook ka njoftuar se se në Kirurgjinë Vaskulare me sukses është kryer një operacion te një pacient i moshës 56 vjeçare, i cili kishte aneurizëm (zgjerim) të aortës së barkut në nivel të arterieve renale (veshkave)- një rast shumë i rrallë dhe sfidues, shkruan Observeri.

Në njoftim thuhet se operimi është bërë nga ekipi i Kirurgjisë Vaskulare së bashku me anesteziologët.

Pacienti kishte dhimbje të mëdha barku, për shkak të zgjerimit të arteries kryesore të barkut dhe arterieve në të dy këmbët, me dimensione 7.5 x 7.9 mm.Shtatë ditë pas qëndrimit në spital, pacienti është liruar në shtëpi në gjendje të mirë shëndetësore.Operacionet e kësaj natyre në spitalet private dhe në ato jashtë vendit kushtojnë deri në 20 mijë euro.

ShSKUK

Lexo edhe: Arben Vitia pritet të japë dorëheqje nga posti i ministrit

Postimi i plotë:

/Observeri/

Artikuj të ngjashëm