E diel, 27 Nëntor, 2022
spot_img

Pacolli viziton Thaçin në Hagë, takon edhe Veselin e Selimin

- Advertisment -spot_img

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli ka vizituar në Hagë, ish presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Pacolli po ashtu ka njoftuar se për pak kohë ka takuar edhe Kadri Veselin dhe Rexhep Selimin, transmeton Telegrafi.

Në cilësinë time si ish -President i Kosovës dhe mbi të gjitha si një mik personal, së bashku me Jetlirin, vizituam ish -Presidentin Hashim Thaçi i cili gjendet në paraburgim, për gati një vit nga Gjykata Speciale në Hagë. Për pak kohë, me kënaqesi, takuam edhe ish kryetarin e Kuvendit Kadri Veseli dhe ish deputetin Rexhep Selimi. Të tjerët kësaj radhe nuk mundem me i takuar. Në këto dekada që njihemi, është hera e parë që për një kohë kaq të gjatë nuk jam takuar me presidentin Thaçi

ka shkruar ai.

Pacolli ka shkruar se sot në paraburgim është njeriu që udhëhoqi luftën për çlirimin e vendit.

Si mik i tij, por edhe si Kosovë, jam i bindur se sot në paraburgim ( bashkë me të tjerët), është njeriu që udhëhoqi luftën për çlirimin e vendit, ai ishte personi kyç në të gjitha proceset e shtetndërtimit dhe shpalljes së pavarësisë

thotë ai.

Kreu i AKR-së shkruan se “këtu në Hagë ai, më të tjerët është duke luftuar kundër akuzave të pabaza dhe të motivuara politikisht nga qarqet që nuk e duan vendin tonë të lirë dhe të pavarur.

Kosova të merr Kroacinë si shembull se si i mbron luftëtarët e saj dhe të mos e kthejë urrejtjen politike ndaj individëve në urrejtje ndaj së kaluarës sonë, sepse kjo është ajo që dëshiron Beogradi, për të rishkruar historinë. Dhe historinë e kanë shkruar edhe ata që sot janë në Hagë dhe shumë të tjerë në Kosovë, por me logjikën e sotme pavetëdijshëm po bëheni aleat i Beogradit në luftën kundër UÇK -së

ka potencuar ai.

Pacolli thotë se “është momenti i fundit që Shteti i Kosovës të merr përgjegjësi dhe ne të bashkuar të mbrojmë historinë tonë, luftëtarët tanë të lirisë dhe të ardhmen e këtij vendi”.

“Në Hagë nuk janë individët të akuzuar, por Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe misioni i saj për ta bërë Kosovën shtet të pavarur dhe sovran”.

Artikuj të ngjashëm