E enjte, 9 Dhjetor, 2021
spot_img

Gërvalla në SHBA: Kosova është më e përgatitur ushtarakisht falë bashkëpunimit me Iowa-n

- Advertisment -spot_img

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës, Donika Gërvalla, së bashku me ministrin e Mbrojtjes Armend Mehaj dhe ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal Elbert Krasniqi, po qëndrojnë për vizitë zyrtare në shtetin e Iowa-s, me rastin e shënimit të dhjetë vjetorit të Programit për Partneritet Shtetëror mes Kosovës dhe Iowa-s në sektorin e mbrojtjes.

Delegacioni i Kosovës po zhvillon takime me përfaqësues të lartë institucional të këtij shteti dhe janë duke marrë pjesë në një sërë aktivitetesh të organizuara me qëllim të shënimit të bashkëpunimit të shkëlqyer mes Gardës Kombëtare të Iowas dhe Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), të cilat që nga viti 2011 janë duke punuar ngushtë në mënyrë që FSK-ja të rritë aftësitë e veta ushtarake në reagimin ndaj fatkeqësive dhe menaxhimin e emergjencave”.

Gjatë ditës së sotme janë pritur në takim nga guvernatorja e Iowa-s Kim Reyndols, transmeton Telegrafi.

Në takim janë theksuar raportet e shkëlqyera mes Kosovës dhe Iowa-s të cilat janë të përkthyera në një sërë aktivitetesh të përbashkëta në kuadër të marrëveshjeve dypalëshe.

Me këtë rast ministrja Gërvalla ka falënderuar guverantoren Reynolds për partneritetin dhe ka nënvizuar se Republika e Kosovës sot është më e përgatitur ushtarakisht falë kësaj dekade bashkëpunimi mes të dyja vendeve. Krahas sektorit të mbrojtjes, ky partneritet ka thënë se shtrihet edhe në fusha të tjera në kuadër të shumë marrëveshjeve dhe memorandumeve të bashkëpunimit në fushën e arsimit e ekonomisë që kanë të dyja shtetet simotra. Gjithashtu ka përmendur edhe projektet e binjakëzimit të qyteteve si tejet pozitive dhe ka theksuar përkushtimin e Kosovës, që të thelloj edhe më tej partneritetin dypalësh. Konkretisht kanë biseduar për mundësi të bashkëpunimit në fushën e kulturës dhe ekonomisë

thuhet në njoftimin e bërë për media nga MPJD.

Artikuj të ngjashëm