E martë, 29 Nëntor, 2022
spot_img

Koreja e Jugut dhe ajo e Veriut rivendosin sërish linjat e komunikimit pas një muaji

- Advertisment -spot_img

Koreja e Veriut ka rivendosur linjat e komunikimit me Jugun, disa muaj pasi ndërpreu linjën telefonike ndërkufitare.

Ky veprim vjen disa ditë pasi lideri i vendit Kim Jong-un tha se ishte i gatshëm të rivendoste komunikimin.

Sidoqoftë, Pheniani tha gjithashtu se rivendosja e marrëdhënies së tyre varej nga “qëndrimi i autoriteteve të Koresë së Jugut”.

Koreja e Veriut gjithashtu ka shtuar kohët e fundit testet e saj ushtarake.

Ajo ka lëshuar katër raketa në më pak se një muaj – një shenjë se nuk ka ndërmend të ngadalësojë zhvillimin e armëve.

Të hënën në mëngjes, Ministria e Unifikimit e Koresë së Jugut tha se zyrtarët nga të dy koretë shkëmbyen thirrjen e tyre të parë telefonike që nga gushti./observeri/

Lexo edhe: Mbi 2 mijë raste aktive me koronavirus në Kosovë

Artikuj të ngjashëm