E hënë, 16 Maj, 2022
spot_img

Kjo është situata në Jarinjë dhe Bërnjak, pamje nga vendosja e KFOR-it

- Advertisment -spot_img

Në dy vendkalimet kufitare me Serbinë, Jarinjë dhe Bërnajk situata vazhdon të jetë e qetë.

Këto dy vendkalime kanë qenë të bllokuara tash e dy javë nga serbët lokalë, të cilët kanë protestuar kundër masës së reciprocitetit për targa të vendosur nga Qeveria.

Sot pritet të largohen të gjitha bllokadat e vendosur nga serbët, kurse në pikat kufitare do të vendosën ushtarët e KFOR-it.

KFOR tashmë ka filluar të qarkullojë lirshëm në pikat kufitare, ndërkohë protestuesit ende vazhdojnë të jenë prezent.

Lexo edhe: KFOR-i gati të pozicionohet në Bërnjak

/Observeri/

Artikuj të ngjashëm