E premte, 12 Gusht, 2022
spot_img

Ish-ministri Zemaj kërkon që Arben Vitia të raportojë para deputetëve: Situata jashtë kontrollit, masat janë marr ad-hoc

- Advertisment -spot_img

Zëvendëskryetari i parë i Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Armend Zemaj, tha se ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, duhet të raportojë para deputetëve.

Zemaj ka thënë se ky sesion vjeshtor po fillon me një situatë jo të mirë pandemike në Kosovë dhe ka shprehur ngushëllime për të gjithë familjarët që kanë humbur të dashurit e tyre nga Covid-19.

Si ish-ministër kemi ngritur shqetësimet tona dhe i kemi tërhequr vëmendjen ministrit të Shëndetësisë se nuk janë të gatshëm të udhëheqin. Kemi parë rritje të madhe të infeksioneve, vdekjeve, humbje të një numri të vaksinave që tregojnë se Qeveria nuk e ka pasur prioritet pandeminë siç ka thënë me marrjen e mandatit.

Ai ka thënë se masat janë marrë në mënyrë ad-hoc nën panik.

Lexo edhe: Bekim Haxhiu: Ka dyshime për manipulim të numrit të vdekjeve nga Covid-19

Këto gabime na kanë kushtuar shumë neve dhe qytetarëve të Kosovës. Vetëm në muajin gusht kanë humbur jetën 234 qytetarë mes tyre edhe gra shtatzëna, ka shtuar ai.

Ministri e ka për obligim moral të vij të tregoj se pse ka ardhur deri këtu gjendja. Shpreh kritikë për deputetët e pozitës që në këtë situatë nuk po u dëgjohet zëri. Qeveria e Kosovës, kryeministri Kurti e ministri Vitia kanë dështuar totalisht në kontroll të pandemisë.

/Observeri/

Artikuj të ngjashëm