E mërkurë, 30 Nëntor, 2022
spot_img

Isa Mustafa kërkon mbledhjen e Këshillit të Sigurisë së Kosovës

- Advertisment -spot_img

Ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në një postim në Facebook, ka thënë se për shkak të situatës në veri të vendit, duhet të thirret Këshilli i Sigurisë së vendit.

Postimi i tij në Facebook:

Situata në veri të Kosovës është tepër serioze dhe e rrezikshme. Në një situatë të tillë , Presidentja, Kryeministri dhe Kryeparlamentari duhet të jenë në Kosovë. Nuk mund të dërgojnë mësazhe, njëra nga New Yorku, tjetri nga Shkupi e nga Budapesti, kurse Njësitë Speciale të Policisë të Kosovës të mbesin të mbërthyera në Jarinje e Bërnjak nën kërcënimin e helikopterëve, avionëve e tanksave të Serbisë. Kjo sjellje është joserioze dhe e pafalshme.

Në momente të tilla do duhej të thirret Këshilli i Sigurisë nga Presidentja e vendit dhe të ndërmerren masat e nevojshme duke u koordinuar me partnerët tanë, SHBA, BE, KFOR-in dhe institucionet relevante në Kosovë.

/observeri/

Artikuj të ngjashëm