E shtunë, 3 Dhjetor, 2022
spot_img

Gjuriq e quajti “dashnore” të Kurtit, reagon Viola von Cramon

- Advertisment -spot_img

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, i ka quajtur akuza të rreme deklaratat e ambasadorit të Serbisë në SHBA Marko Gjuriq i cili tha se kryeministri Albin Kurti është “i dashuri” i saj.

Zakonisht i injoroj këto akuza të rreme. Më mirë mos t’i kushtoj vëmendje dhe t’i ruaj nervat e mia. Ata e bëjnë këtë gjatë gjithë kohës. Nuk më intereson. Ata as nuk e kuptojnë Bashkimin Evropian e aq më pak Parlamentin Evropian. Ata nuk e kuptojnë që ne nuk kemi “shef”, për shembull. Komentet e tyre janë thjesht qesharake

ka thënë ajo në një përgjigje për Klan Kosovën.

Ambasadori i Serbisë në Amerikë ka kritikuar eurodeputeten Viola von Cramon për mbështetjen që i ka dhënë aksionit të Policisë së Kosovës kundër kontrabandës në veri.

Në vend se të kundërshtojë aksionin e policisë si eurodeputete, Von Cramon kritikoi Josep Borrellin i cili tha se aksioni ishte i njëanshëm. Von Cramon mendon që disa serbë që janë në Kosovë duhet të jenë njerëz të këqij teksa ‘i dashuri’ i saj Kurti duhet të jetë i mirë edhe kur ai vret

ka thënë ai.

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, i kishte reaguar Përfaqësuesit të Lartë të BE-së Josep Borrell i cili këtë aksion e kishte cilësuar si veprim të njëanshëm dhe të pakoordinuar.

Artikuj të ngjashëm