E hënë, 23 Maj, 2022
spot_img

Gjinekologu Memli Morina flet për vaksinimin e grave shtatëzëna, grave gjidhënëse e çifteve që planifikojnë shtatëzani/ VIDEO

- Advertisment -spot_img

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar një video ku flet gjinekologu, Memli Morina, i cili deklaron se vaksina kundër COVID-19 nuk shkakton infertilitet dhe nuk e rrezikon beben tek gratë shtatzëna, shkruan Observeri.

Morina ka thënë se kura antiCOVID nuk e rrezikon fëmijën që ushqehet me qumësht gjiri nëse nëna vaksinohet.

Lexo edhe: Nesër nis mësimi në Kosovë: 65% e mësimdhënësve të vaksinuar plotësisht

Të nderuar qytetarë bazuar në fakte shkencore ne ju inkurajojmë fuqishëm që të vaksinoheni me vaksinën kundër COVID-19, juve shtatzëna, grave që ushqejnë bebet me qumësht gjiri dhe çiftet të cilat planifikojnë shtatëzëni. Vaksina kundër COVID-19 është dëshmuar që është e sigurt dhe efektive.

Tutje gjinekologu shpjegoi se në fakt rreziku që paraqet varianti Delta te gratë shtatzëna për komplikime shumë serioze, sipas tij, është shumë i madh.

Videoja e plotë:

/Observeri/

Artikuj të ngjashëm