E mërkurë, 30 Nëntor, 2022
spot_img

Gjermania kërkon hapa të menjëhershëm për vendosjen e qetësisë në veri

- Advertisment -spot_img

Ambasadori i Gjermanisë në Prishtinë, John Rohde, ka reaguar për gjendjen në veri të Kosovës, pas masës së reciprocitetit për targa të vendosura nga Qeveria e Kosovës.

Në një shkrim në Twiter, Rohde ka thënë se lotësisht me thirrjen e të ngarkuarit me punë në Ambasadën e ShBA-së në Prishtinë, se duhet marrë hapa të menjëhershëm për të vendosur qetësinë në pjesën veriore të Republikës së Kosovës.

Giacobbe gjatë takimit me Kurtin ka folur mbi rëndësin dhe riangazhimin në dialogun e lehtësuar nga BE për zgjidhjen e targave dhe cështje të tjera.

Nevojiten hapa të menjëhershëm për të zvogëluar tensionet. Veprimet mund të kenë pasoja të padëshiruara që ndikojnë negativisht në jetën e përditshme të qytetarëve

ka shkruar ambasadori Giacobbe në Twitter.

Qytetarët serbë kanë bllokuar që nga e hëna rrugët në këto dy pikë kalime kufitare.

Lexo edhe: Rusët në mesin e serbëve në Jarinje me paisje të dyshimta

Artikuj të ngjashëm