E diel, 2 Tetor, 2022
spot_img

Gjendja me pacientë në spitalet e Kosovës

- Advertisment -spot_img

Numri i pacientëve që po kërkojnë spitalizim në klinikat COVID-19 të QKUK-së dhe spitaleve të përgjithshme po bie gradualisht, thuhet në raportin ditor të ShSKUK-së.

Sipas këtij raporti, në tërë Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, në trajtim janë 883 pacientë, 734 me oksigjeno-terapi he 55 në gjendje të rënduar shëndetësore, në trajtim intensiv.

Numri i pacientëve sipas klinkave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme:

 • Klinika Infektive, 94 pacientë
 • Klinika Infektive II ( Mjekësi Sportive), 77 pacientë
 • Klinika Infektive III ( Interno), 58 pacientë
 • Klinika e Pulmologjisë, 78 pacientë

Mjekimi Intensiv COVID-19 dhe Mjekim Intensiv në Klinikë Infektive 27 pacientë

 • Klinika e Gjinekologjisë, 14 pacientë
 • Klinika e Pediatrisë, 4 pacientë
 • Spitali i Prizrenit, 123 pacientë
 • Spitali i Gjakovës, 71 pacientë
 • Spitali i Pejës, 148 pacientë
 • Spitali i Gjilanit, 70 pacientë
 • Spitali i Vushtrrisë, 15 pacientë
 • Spitali i Mitrovicës, 46 pacientë
 • Spitali i Ferizajt, 58 pacientë

/observeri/

Lexo edhe: 90 për qind e të hospitalizuarve janë persona të pavaksinuar

Artikuj të ngjashëm